"Odd ve Ayaz Devleri"Kitabın Adı: Odd ve Ayaz Devleri
Orijinal Adı: Odd and Frost Giant
Yazarı: Neil Gaiman
Çeviren: Emine Ayhan
Yayın Evi: İthaki Yayınları
Sayfa Sayısı: 96
Tür:  Mit, Macera

Tanıtım Yazısı:
2009 yılında Mezarlık Kitabı'yla Newbery Medal alan Neil Gaiman'dan zekice kurgulanmış eğlenceli bir roman...

Konusunu geleneksel Nors mitolojisinden alan Odd ve Ayaz Devleri, okuru devlerin ve Tanrıların ülkesinde vahşi ve büyülü bir yolculuğa çıkarıyor.

Vikingler döneminde, Norveç'te bir kasabada Odd isimli bir çocuk yaşar. Odd hep çok şanssız bir çocuk olmuştur. Küçük yaşta babasını kaybeder, ağaç keserken bir ayağını sakatlar... Üstelik bir türlü bitmeyen kış Odd'un kasabasında yaşayan herkesin aksileşmesine neden olur.

Odd kasabadan ormana gittiği bir gün ayı, tilki ve kartalla karşılaşır. Bu üç sıradışı hayvanın Odd'a anlatacakları bir hikâyeleri vardır.

Odd, bu üç hayvanla karşılaştıktan sonra kendini hayal edebileceğinden çok daha tuhaf bir maceranın içinde bulur: Şimdi Odd, Tanrılar şehri Asgard'ı Ayaz Devleri'nden ve kendi kasabasını bitmek bilmeyen kıştan kurtarmak zorunda...


Yorum
Okuduğum ilk Neil Gaiman kitabı olan “Odd ve Ayaz Devleri” bizi bambaşka bir fantastik dünyaya sürüklüyor. Küçük bir çocuk olan Odd ağaç keserken ayağını sakatlamıştır ama yaşam mücadelesinden vazgeçmez. Yine ağaç kesmeye çıktığı zaman tilki, kartal ve ayı ile karşılaşacaktır. Bunlar aslında Loki, Odin ve Thor’dur. Şimdi bu üç tanrının hem eski hallerine geri dönmek, hem de Odd’un yaşadığı yerde ki kar fırtınasını sona erdirmek için Odd’a ihtiyacı vardır.

Okuduğum ilk Neil Gaiman kitabı olmasına rağmen yanlış bir tercih yaptığımı söylemek isterim. Siz siz olun sakın bu kitap ile Neil Gaiman’ı tanımaya kalkışmayın. Ben de şimdi yazarın diğer kitaplarına dalmayı planlıyorum.
Lütfen yorumlarınızı bizden esirgemeyin...


Puanlama:


Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

Kopyala-Yapıştır yaparak İfade bırakabilirsiniz!
😂😉😊😋😍😘😗😙😚🙂🤗😇🤓🤔😐😑😶🙄😏😯🤐😮😥😣😒😓😔😕🙃😟😞😖🙁😢😭😦😰😳😵😡😠