"Cehennem"

Kitabın Adı: Cehennem
Orijinal Adı: Inferno
Yazarı: Dan Brown
Çeviren: Petek Demir –İpek Demir
Yayın Evi: Altın Kitaplar
Sayfa Sayısı: 496
Tür:  Gerilim, Aksiyon, Macera, Gizem

Tanıtım Yazısı:
Harvard Üniversitesi Simgebilim Profesörü Robert Langdon başından vurulmuş bir halde hastane odasında gözlerini açar. Ne buraya nasıl geldiğini ne de nasıl vurulduğunu hatırlamaktadır. Camdan gördüğü manzara karşısında altüst olan profesör, evinden binlerce kilometre uzakta, Floransa’da olduğunu anlar. Yaşadığı korkunç baş ağrısına eşlik eden tek şey; sürekli kâbuslarında gördüğü kan kırmızısı bir nehrin karşısından kendisine seslenen gümüş saçlı güzel bir kadın ve toprağa baş aşağı gömülü can çekişen bedenlerdir.Langdon gördüğü kâbusları anlamlandırmaya çalışırken kadın bir suikastçı tarafından takip edildiğini, kendine tedavi uygulayan doktorlardan biri gözlerinin önünde vurulunca anlar. Hastanede görevli diğer doktorlardan biri olan Sienna Brooks’un o ölüm kalım anında yardım etmesiyle hayatta kalır.

Simgebilim profesörü kendini bir anda ipuçlarını Dante’nin cehenneminde bularak çözmesi gereken korkunç bir senaryonun içinde bulur. Floransa’nın tarih kokan dar sokaklarından Venedik’in muazzam bazilikalarına uzanan semboller zinciri Langdon’ı insanlık tarihini sonsuza dek değiştirebilecek bir mekâna sürükler. Burası üç imparatorluğun merkezi olmuş, insanlık tarihi kadar eski, dünyanın incisi İstanbul’dur. Ve bu şehirde ya insanlık tarihi baştan sona yeniden yazılacak ya da bunu yazacak hiç kimse kalmayacaktır... 

Yorumum

Robert Langdon karakterine hayat veren Dan (Daniel) Brown son kitabı “Cehennem” ile okuyucularını bir kez daha etkilerken maalesef benim için bir adım geriliyor. Fazlaca detayın yer aldığı kitap beni aşırı derece bunalttı diyebilirim. Açıkçası Dan Brown’dan bir kitap olmasa da konusu itibariyle benim ilgimi çekmeyi başardı. Dante’nin “İlahi Komedya”sından etkilenen romanın konusu hakkında pek bir bilgi vermeye gerek olduğunu düşünmüyorum çünkü; arka kapak yazısı bize bilgiyi fazlasıyla veriyor. Ama ek bir bilgi verecek olursak, kitapta bir de Türk bir belgeselcinin adı geçiyor… Göksel Gülensoy. Kitapta geçen belgesel montajlandıktan sonra seyirciyle buluşacakmış ki bende merakla bekliyorum.Bir diğer konu ise Dante’nin “İlahi Komedya”sındaki Cehennemin bir animasyonu yapılmış, adı: “Dante’nin Cehennemi”. Ben Türkçe Dublajını bulamadığım için izlemedim ama merak edenler ve izlemek isteyenler Türkçe altyazılı olarak internet sitelerinin bazılarında bulabilirler.
Lütfen yorumlarınızı bizden esirgemeyin...

Puanlama:


2 yorum:

 1. Fazlaca detayın yer aldığı kitap beni aşırı derece bunalttı
  aynen benide ilk defa dan brown okuyorum. daha 200. sayfadayım.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Allah sabır versin o zaman. Zor kısmı yarılamışsın,şimdi diğer zor kısmında sıra. Bence araya bir dergi falan sıkıştır ki sıkıldığın zamanlarda okuma isteğin iyice kaçmasın.

   Sil

Kopyala-Yapıştır yaparak İfade bırakabilirsiniz!
😂😉😊😋😍😘😗😙😚🙂🤗😇🤓🤔😐😑😶🙄😏😯🤐😮😥😣😒😓😔😕🙃😟😞😖🙁😢😭😦😰😳😵😡😠