" Piraye "

Kitabın Adı: Piraye
Yazarı: Canan Tan
Yayın Evi: Altın Kitaplar Yayınevi
Sayfa Sayısı: 431
Tür: Aşk-Dram 

Tanıtım Yazısı: 
...Kızıl saçlıymış Piraye.
Kendimi, keşke ben de kızıl saçlı olsaydım, diye hayıflanırken yakaladım kaç kez... Okudukça, dizelerin arasına dalıp kendimden geçtikçe, tehlikeli bir biçimde özdeşleşiyordum Piraye'yle. Tiyatro sahnemde, bundan sonraki rolüm belliydi artık. Nâzım Hikmet'in Piraye'si rolünü oynamak... Peki, bana eşlik edecek oyuncu kim olacaktı? Bunu düşünmek yile anlamsızdı; karşımda Nâzım vardı ya.

 
ŞİİR YÜZLÜ PİRAYE... Kendi yazdığı senaryolarda yaşıyor. 

...Kim olursa olsun; evleneceğim insan, benim varlığımı yok sayarak bir başkasıyla beraberlik yaşayacak ve ben buna seyirci kalacağım ha... Yazgıymış! İnanmıyorum yazgıya falan... Onu yaratan da, şekillendiren de bizleriz. Benim yazgım kendi çizeceğim yoldur! O yolda beraber yürümeyi kabullendiğim insanı da kimseyle paylaşamam ben...

YAZGIYA BİLE KAFA TUTACAK KADAR YÜREKLİ... Özgürlüğe âşık! Ancak, başkaları tarafından yerinden oynatılan kilometre taşlarının, gene başkalarınca gelişigüzel dizilmesiyle önüne serilen yolda yürümeye mecbur bırakılınca... İşler değişiyor. 


...Hiç hayıflanma, o şiirsellikten uzak düştün diye. Gözlerini aç ve o günlerde göremediğin gerçeği gör artık... Nâzım da o sevda yüklü dizelerini eliyle bir kenara itip, daha sıcak bulduğu kollara koşmamış mıydı? Haşindin yaptığı, onunkinden çok mu farklı?  

...Kendince tanrılaştırdığın tapınmaktan gurur duyduğun putların, gerçekte basit birer taş parçası olduğunu ne zaman kavrayacaksın? Ama gönlün gerilerde bir noktaya takılı kaldıysa eğer, sevinebileceğin bir gerçeklik duruyor orada. İşte şimdi, Nâzım'ın kızıl saçlı Piraye'siyle tam olarak özdeşleştin.
Kutlu olsun.
Fırtına gibi bir yaşam öyküsünün başoyuncusu oluveriyor PİRAYE... 


Kapak Tasarımı:
Kitap kapağına bayıldım ama keşke konuyla ilgili bir bütünlük sağlanmış olsaydı. Yine de dediğim gibi kitap kapağı mükemmel. Kısaca üç kelimeyle açıklamam gerekirse hoş, sade ve mükemmel diyebilirim.


Yorumum

Canan Tan ustalığını yine kanıtlarken kitabın kıvamını da çok iyi bir şekilde tutturuyor. İnsanı ne sıkıyor nede boğuyor. Aslında uzun bir zaman önce almıştım bu kitabı ama hiç okumaya fırsatım olmamıştı. Bir kaç bloğu gezerken karşılaştığım “Piraye” adlı kitapla ilgili iyi yorumlar, ardından dizi olarak yayınlanması anlaşmalar yapıldığına yönelik basına çıkan haberler ve ardından da bir sınıf arkadaşımın elinde bu kitabı görmen en sonunda okumama vesile oldu. Açıkça söylemek gerekirse çokta iyi oldu. Yalnız söylemeliyim ilk birkaç bölümde(yaklaşık elli beş-altmış sayfa kadar) sıkılabilirsiniz ama yinede okumanızı tavsiye ederim. Çünkü bu kitapta idealleri ve aşkı arasında kalan bir kızı, Diyarbakır ve Diyarbakır adetlerini arasında kalan bir kadını yani Piraye’yi bulacaksınız. En önemlisi de kendinizden bir parça bulacaksınız. Emin olun elinizden bırakamayacaksınız.

Puanlama:


Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

Kopyala-Yapıştır yaparak İfade bırakabilirsiniz!
😂😉😊😋😍😘😗😙😚🙂🤗😇🤓🤔😐😑😶🙄😏😯🤐😮😥😣😒😓😔😕🙃😟😞😖🙁😢😭😦😰😳😵😡😠