"Çöl Çiçeği"


Kitabın Adı: Çöl Çiçeği
Orijinal Adı:  Desert Flower
Yazarı: Waris Dirie
Çeviren: H. Gülru Yüksel
Yayınevi: Bilge Kültür Sanat
Türü: Yaşanmışlık, Biyografi, Dram
Sayfa Sayısı: 248
Satın Al: D&R

Tanıtım Bülteni / Arka Kapak:
Waris Dirie, çölde göçebe bir yaşam süren ve kızların sünnet edilmesi gibi gelenekleri hala uygulamakta olan Somalili bir ailenin kızı olarak dünyaya geldi.On iki yaşına geldiğinde, yaşlı bir adamla evlendirileceğini öğrenince, çöldeki ailesini terk ederek kaçar ve onu önce Afrika'daki akrabalarına, oradan Londra'ya ve sonra da ünlü bir model olacağı Amerika'ya götüren ilginç yaşam yolculuğu da başlamış olur.

Gündüzleri Naomi Campbell gibi ünlü modellerle çalışan Waris Dirie, aynı zamanda Birleşmiş Milletler'inin bir insan hakları elçisi olarak görev yapmaktadır. Fakat o yine de, geceleri, terk etmek zorunda kaldığı vatanı Somali'deki basit yaşamın özlemini çekiyor. Kadınların genel olarak, kendi ayakları üzerinde duran özgür bir birey olma çabası karşısında karşılaştıkları sorunlar, yokluklar ülkesi olan Afrika'nın çöllerinde yaşandığında, çok daha çarpıcı ve öğretici bir deneyim haline geliyor. Waris Dirie, bu sorunlarla nasıl baş ettiğini anlatarak, ister Afrika'da olsun, ister gelişmiş ülkelerde, benzer sorunlarla karşılaşan tüm kadınlara ışık tutuyor.Dirie'nin öyküsü aynı zamanda, yılmadan çalışıldığında, insanın her istediğini elde edebileceğini de gözler önüne seriyor ve herkese, dirençli ve çalışkan olma konusunda bir ders veriyor.

Waris Dirie'nin çarpıcı yaşam öyküsünü anlatan bu kitap, on bir ülkede aynı anda yayınlandı ve hemen beyaz perdeye uyarlama çalışmaları başlatıldı.

Yorum

Dram dolu, gerçeklik dolu bir başarı hikayesi: Çöl Çiçeği / Waris
Waris Dirie, daha küçük yaşlarında hayatının en büyük acılarından birini yaşayarak sünnet edilmiştir. Bu sünnet unsurunda kadının cinsel organının bir kısmı kesilip haz duyması engelleniyor ve ardından cinsel organ tamamen sadece hacetini gidermesi için küçücük bir delik bırakacak şekilde dikiliyor ve bu dikiş eşiniz bir bıçak yardımıyla açana kadar sizin bir parçanız oluyor.
Bir gün Waris yaşlı bir adamla evlendirileceğini öğrenince evden kaçarak akrabalarının yanına ve oradan da Somali’nin Londra elçiliğinde temizlikçi olarak başlar ama birkaç yıl sonra elçilik kapanınca bir anda kendini dil bilmez bir şekilde kapının önünde bulur. Bundan sonra da asıl modelliğe giden hikayesi başlar.

Kesinlikle herkesin okuması gereken muazzam bir kitap. Kitabın önce film uyarlamasını izledim ve daha sonra böyle olmamalı daha fazlası olması lazım diyerek kitabını alıp okudum. Evet, daha fazlası vardı, ama bunlar Waris Dirie’nin bazı olumsuz yanlarıydı genellikle.
Puanlama:


Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

Kopyala-Yapıştır yaparak İfade bırakabilirsiniz!
😂😉😊😋😍😘😗😙😚🙂🤗😇🤓🤔😐😑😶🙄😏😯🤐😮😥😣😒😓😔😕🙃😟😞😖🙁😢😭😦😰😳😵😡😠