"Asi Periler: Sihir Avcısı"

Kitabın Adı: Asi Periler: Sihir Avcısı
Orijinal Adı: Faery Rebels / Spell Hunter
Yazarı: R. J. Anderson
Çeviren: Gülce Erhan Baltaoğlu
Yayın Evi: Epsilon Yayınları
Sayfa Sayısı: 264
Tür:  Fantastik Macera, Gizem, Aşk

Tanıtım Yazısı:
Periler hakkında bildiğiniz her şeyi unutun… Onların sihir yapan, muzip yaratıklar olduğunu mu düşünüyorsunuz? Meşe Ülkesi’nde değil… Artık değil…

Büyük Meşe Ağacı’nın derinlerinde, sihirle değil ama sırlarla dolu, ölmekte olan bir peri ülkesi yatar. Uzun zaman önce periler gizemli bir şekilde sihir yapma güçlerini yitirmişlerdir. Güçlerinden mahrum kaldıkları için hem bencilleşmiş hem de tutuklaşmışlardır. Artık yalnızca sayıları azalmamıştır; aynı zamanda hayatta kalmaları tehlike altındadır.
Sadece bir genç peri, Hançer, halkının sihir gücünün nereye gittiğini bulup onu geri almaya kararlı. Hemcinslerinin aksine Hançer sert ve bağımsız. Üstelik hiçbir şeyden korkmaz; kötü kargalardan, müsamahasız Kraliçe Peri’den veya yakınlarda yaşayan büyüleyici insanlardan hiç mi hiç korkmaz. Ne var ki Kraliçe Peri’ye karşı gelip Paul adında bir insanla arkadaş olunca Hançer’in araştırmaları düşündüğünden daha çok tehlikeye girer. Acaba yardım etmesi konusunda Hançer Paul’e güvenebilir mi, yoksa Hançer diğer perileri yok olmanın eşiğine çoktan getirmiş olabilir mi?
Yazarlığa yeni adım atan R.J. Anderson, bu kitabında sıra dışı bir fantastik dünya yaratmakla kalmıyor; aynı zamanda koca bir peri halkının kaderinin cesur ve asi bir periye bağlı olduğu şaşırtıcı bir dostluk ve macera öyküsü de anlatıyor.

Yorumum

R.J. Anderson’ın yazmış olduğu bu kitabı tam anlamıyla elimden bırakamadım diyebilirim. Kitabı okumak yarım günümü aldı. Gerçekten Epsilon Yayınları’nı böyle güzel bir kitabı çevirdikleri için teşekkür ediyorum. En iyisi daha fazla uzatmadan konuya geçeyim.

Meşe ağacının içinde yaşayan tüm periler bir tür kötü güç tarafından sihir yapamamaktadır. (Bu sihir bir tek meşe ağacının o an içinde olanları etkilemiştir.) O an meşe ağacının içinde bulunmayan ve sihirleri bu sayede korunmuş olan Zambak, meşe ağacına kraliçe olur ve perilerin meşe ağacından dışarı çıkmalarını yasaklar. Dışarı bir tek toplayıcılar ve avcılar çıkarak perileri doyurmak için sebze ve et getirirler. İlerideki zamanlarda süt ve üvey annesi olan Menekşe ile yaşayan Sarmaşık (Bir peri ölünce yerine kendiyle aynı ismi taşıyan bir yumurta bırakıyor ve yumurta çatlayınca başka bir periye büyütmesi ve bakması için veriliyor.) bir gün dışarı merak edip meşeden çıkar ve kraliçenin avcısı Alıç tarafından yakalanır. Bu onun başka bir kişiye verilmesine neden olur çünkü Sarmaşık’ın dışarı çıkması sonucu bir insan çocuğu -Paul- onu görmüştür. Yedi yıl sonra Sarmaşık’ta her periye uygulanan gelenekler doğrultusunda bir birime atanacaktır. Sarmaşık bir toplayıcı olmak ister. Çünkü; meşeden dışarı rahatça çıkabilecektir ama kraliçe onu Alıç’ın yardımcısı ve gelecekteki avcı olarak seçer. Bu Sarmaşık’ın daha mutlu olmasını sağlar. Zaman ilerledikçe Sarmaşık başarılı olur ve hiçbir avcı perinin yapamadığını yaparak bir karga öldürür ve bundan sonra adı Hançer olur. Asıl maceraları da bundan sonra başlar. Başka bir kargayı (Yaşlı Pellinot) öldürmek isterken yaralanır ve yıllar önce gördüğü o küçük çocuğun, Paul’un, kucağına düşer. Paul, Hançer’e göre bir tahtta oturmaktadır ama aslında bir kaza sonucu sakat kalmıştır.Gerçekten olağanüstü bu kitabı tüm fantastik macera seven okurlara tavsiye ederim.
Lütfen yorumlarınızı bizden esirgemeyin...

Puanlama:


Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

Kopyala-Yapıştır yaparak İfade bırakabilirsiniz!
😂😉😊😋😍😘😗😙😚🙂🤗😇🤓🤔😐😑😶🙄😏😯🤐😮😥😣😒😓😔😕🙃😟😞😖🙁😢😭😦😰😳😵😡😠