"Neşter Müziği"

Kitabın Adı: Neşter Müziği
Orijinal Adı: Knife Music
Yazarı: Davin Carnoy
Çeviren: Samim Sakacı
Yayın Evi: Can Yayınları
Sayfa Sayısı: 384
Tür:  Gerilim, Gizem

Tanıtım Yazısı:
Kristen Kroiter. Lise öğrencisi. Altı ay kadar önce, bir trafik kazasında ağır yaralanmış ve acil serviste hayata geri dönmüştü. Ancak kimsenin beklemediği bir anda, intihar etti.

Dr. Ted Cogan. Kırk üç yaşında, acil serviste çalışan uzman hekim. Başarılı, bekar; itiraf ettiği gibi, bir “kadın avcısı”… Kristen Kroiter ‘e ilk müdahaleyi yaparak hayatını kurtarmıştı; şimdi onu intihara sürüklemekle suçlanıyor. Tüm suçlamaları reddediyor.

Dedektif Madden. Soruşturmayı yürüten, NY Polis Departmanı’ndaki en tecrübeli polislerinden. Görgü tanıklarının yanı sıra, elinde Dr. Cogan aleyhine çok kuvvetli bir delil var: Kristen Kroiter’in ardında bıraktığı günlüğü… Son sayfasında, Doktor’un onunla zorla cinsel ilişki kurduğu yazıyor.

Kristen Kroiter on altı yaşında bir bakireydi…

Neşter Müziği… Doktor ve hastası, suçlayan ve suçlanan, av ve avcı gibi ikililerin birbiriyle amansız bir mücadele verdikleri, soğuk hastane koridorlarından çığırından çıkmış gençlik partilerine uzanan, nefes kesici temposu ve şok edici sonuyla akıllara durgunluk veren bir gerilim romanı…

“Gerilim dolu bir kedi-fare oyunu; hem de en esaslısından. Sinematografik inandırıcı… Son sayfasına kadar başımı kaldıramadım.”
-R.J. Ellroy-

“Carnoy’un romanı sürükleyici, gerilim dolu, bütünüyle inandırıcı ve inanılmayacak kadar iyi.”
-Harlan Cobey-

Yorumum

David Carnoy’un yazmış olduğu “Neşter Müziği” adlı bu kitabı çok başarılı buldum. Gerçekten de -yazarında belirttiği gibi- kitap hakkında birçok araştırma yapıldığı belli oluyor. Öncelikle kitabın adının nereden kaynaklandığını belirteyim. Neşter Müziği: doktorların ameliyat sırasında dinledikleri müziğe verilen admış. Konusuna geçmeden önce birkaç şey paylaşacak olursam eğer; Peyami Safa’nın yazmış olduğu ve bir ara FOX TV ekranlarında da yayınlanan “Canan”ı anımsatıyor biraz ve kitap 200 sayfadan sonra direk aslında sonuca bağlanıyor. Peki, bu kadar iyi bir kitabın kötü yönleri de yok mu? -Var!Her karakterin bir takma adı olduğu için bazen karakterleri tanımakta zorluk çekiyorsunuz. Ayrıca arka kapak tanıtımında yer alan “Doktor’un onunla zorla cinsel ilişki kurduğu yazıyor.” ibaresine dair tek bir cümle bile yok kitapta. Tam aksine kız kendi isteğiyle birlikte olduğunu yazıyor. Daha fazla uzatmadan en iyisi konuya geçeyim.

Kristen Croiter geçirdiği bir trafik kazası sonucu Dr. Ted Cogan tarafından tedavi edilir ve iyileşir. Dört-beş ay sonrada dedektif Madden’ın telefonu çalar ve kızın kendisi odasındaki banyoda bulunan duşa astığı belirtilir. Bunun nedeni olarak kızın ebeveynler Dr. Ted Cogan’ı suçlarlar. Çünkü; kızın annesi kızı Kristen’ın günlüğünü bulmuştur ve orada bir parti sonrası çok sarhoş olduğunu ve Dr. Ted Cogan’ın kendisiyle birlikte olduğunu yazmıştır. Dahası Kristen’ın arkadaşı Carrie bu duruma şahit olduğunu söylemektedir. Dr. Cogan bu suçlamaları asla kabul etmez ama bir zamanlar bir doktorun tacizine uğrayan dedektif           Madden, bir doktor olan Ted Cogan’a güvenebilecek midir?Son olarak kesinlikle tavsiye ederim. Emin olun asla pişman olmayacaksınız.
Lütfen yorumlarınızı bizden esirgemeyin...

Puanlama:


4 yorum:

 1. Güzeldi, çok olmadı ben de okuyalı :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Yorumunuz için teşekkür ederim.

   Sil
 2. Okumayı istediğim romanlardan.Tanıtım için teşekkürler..

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Ben teşekkür ederim ve okumanızı kesinlikle tavsiye ederim.

   Sil

Kopyala-Yapıştır yaparak İfade bırakabilirsiniz!
😂😉😊😋😍😘😗😙😚🙂🤗😇🤓🤔😐😑😶🙄😏😯🤐😮😥😣😒😓😔😕🙃😟😞😖🙁😢😭😦😰😳😵😡😠