Mini Bir Kırtasiye Alışverişi #2

Yeni bir yazıdan tekrar merhabalar,
Dünkü yazımda askerlik tecilim için evrak işleriyle uğraştığımı belirtmiştim. Bugün yine evrak işlerim için konsolosluğa gittim ama 12:30'da konsolosluk kapandığı için maalesef yarın yine gitmek zorundayım. 4 aydan sonra insan dışarı çıkıpta etrafı gezer ama ben yine dün uğradığım küçük kırtasiye dükkanına uğradım ve yine ufak-tefek bir kaç kırtasiye ürünü aldım.

Bu seferki mini alışverişimden aldıklarım bunlar. Maalesef Kırgızistan'a geldiğimden beri bir kitapçı bulamadım ama çokça sokakta yer tezgahı kurularak kitap satıldığını gördüm ki bu kitapların hepsi de Rusça'ydı. Kitapçı bulamadığımdan haliyle kitap ayracıda bulamıyordum ama sonunda magnet halinde ve baykuşlu kitap ayracınıda bu altgeçit kırtasiyelerinde bulabildim. Magnet ayraçlarım bu resimde defterin üzerinde görünenler. Tanesi 20 Som. Türk TL'si ile 90 Kuruş yapıyor.

Baykuşlu ayraçlarım ise bunlar:

Bu ayraçları böyle paket içerisinde ikili olarak aldım. Fiyatı: 60 Som. Türk TL'si ile 2,50 TL oluyor. Türkiye'den tanesini 3,50 TL'den aldığımı hatırlıyorum.

Maskin Tapeleri bir kere buldum ya artık alırım. Bu Masking tape böyle dörtlü olarak 100 Som. Türk TL'si olarak 4 TL ediyor. Bu arada her biri 4 metre.


Bu sefer aldığım Masking tapelerin desenleri böyle. Tema: AŞK

Bu sevimli Stickerları görünce dayanamadım, aldım. Kedileri ya da Kırcızca adıyla Mışıktarı çok seviyorum. Bu ülkede bizim ülkemizin aksine köpek fazla durumda. Bu arada yolunuz Kırgızistan'a düşerse sakın küçük bir çocuğa KÜÇÜK demeyin. Küçük kelimesi burada köpek yavrusu demek. Onun yerine KİÇİNE deyin.


Ve şirin mi şirin ama biraz pahalı bir defter. Fiyatı:80 Som. Türk TL'si ile yaklaşık 3 TL 10 Kuruş oluyor.

Defterin içi böyle okla ikiye bölünmüş durumda. Yukarda hava durum ve tarih bölümü bulunuyor. Bir nevi ajanda, gezi defteri gibi birşey.

Evet, aldıklarım bunlar. Toplam olarak 310 Som ( 12 . 43 TL) tuttu ama ben pazarlıkla çok az indirim yaparak 280 Som'a (11 . 23 TL) aldım. Şimdi bakınca gerçekten Türkiye'ye göre çok az bir indirim ama buraya göre çok büyük bir mevla sayılır.

Bu arada siz neler aldınız. Tatil başladı mı bilmiyorum!
İnstagram hesabıma BURADAN ulaşabilir ve üye olabilirsiniz. Bazı görsellerimi burada değil de direk orada paylaşmaktayım.


2 yorum:

  1. kedili sticker ve defter favorim oldu ama Türkiye'ye göre oldukça ucuzmuş. :)

    YanıtlaSil
    Yanıtlar
    1. Yorumunuz için çok teşekkür ederim. Kırgızistan bazı şeyler dışında oldukça ucuz bir ülke. Bizim 1 TLmiz burada 25 Som. Burada bir yol ücreti 8 Som mesela ki biz o yola en az 5-6 TL.

      Sil

Kopyala-Yapıştır yaparak İfade bırakabilirsiniz!
😂😉😊😋😍😘😗😙😚🙂🤗😇🤓🤔😐😑😶🙄😏😯🤐😮😥😣😒😓😔😕🙃😟😞😖🙁😢😭😦😰😳😵😡😠