"HİÇ kimse sıradan değildir"

Kitabın Adı: HİÇ kimse sıradan değildir
Orijinal Adı: I am the Messanger
Yazarı: Markus Zusak
Çeviren: Selim Yeniçeri
Yayın Evi: Martı Yayınları
Sayfa Sayısı: 455
Tür: Polisiye, Gizem

Tanıtım Yazısı:
"Neden ben?" diye sordum Tanrı'ya. Bir şey söylemedi.
Güldüm ve yıldızları izledim. Yaşamak güzeldi...

"19 yaşındayım, taksi şoförüyüm. Sadece bu işe yarıyorum, bir de arkadaşlarımla kâğıt oynamaya. Başka hiçbir uğraşım, isteğim, hedefim yok. Bir ev arkadaşım var, adı Kapıcı. Kendisi aynı zamanda köpeğim olur ve karşılıklı kahve içmekten büyük keyif alırız. Kısacası sıradanlığın mihenk taşıyım ve bundan şikâyetçi değilim. Ama bir gün posta kutumda bulduğum iskambil kartının, çerçevedeki bu resmi değiştireceğini nereden bilebilirdim ki? "Hiç" oluşum, kimliği belirsiz birini rahatsız etmişe benziyor ve belli ki benimle oyun oynamak istiyor. Neden sorusunun cevabı aslında çok basit: umursamak için.
Peki o halde, oyuna hazırım!"

Dilde sadeliği kullanma yeteneğini başarılı bir şekilde ortaya koyan Markus Zusak, Hiç Kimse Sıradan Değildir adlı eğlenceli olduğu kadar düşündüren romanıyla, herkesin yapabileceklerinin ötesine geçebileceğini en sıradan insanlar üzerinden göstererek zekâsını gözler önüne seriyor.


"Zusak dilde abartıdan uzak duran, sadeliği kullanarak hayal dünyanıza girmeyi ustalıkla başaran bir yazar. Hiç Kimse Sıradan Değildir de bu yeteneğini ortaya koyan iyi bir örnek." 
-Time Magazine-

"Yalın ve akıcı bir dille anlatılan, güzel olduğu kadar etkileyici bir roman."
-Kirkus Reviews-

"Olağanüstü bir kitap. Mutlaka okunmalı."
-School Library Journal-


Yorumum

Gerçekten harika bir yapıt. Kitabın almış olduğu 6 ödülde zatten bunu kanıtlıyor. Açıkçası kitaba başlamadan önce içki, kumar ve seks üçlüsünü anlatacağını ve bir cinayetle ilgili olacağını düşündüm ve pek okumak istemedim ama bir başlayıpta öyle olmadığını gördüğümde kendimi durduramadım ve iki günde bitirdim. Kitabın konusunu geçmeden bana bu kitabı hediye eden Nur Hanım’a sonsuz teşekkürlerimi sunuyorım. Kitaba gelirsek; Ed Kennedy bir bankadaki hırsızlık olayına rehine durumundayken bir anda hırsızın beceriksizliği sayesinde kahramana dönüşür ve onu etkisiz hale getirir. Asıl olaylar ise bundan sonra başlar. Ed’in evine durmadan kumar kağıtının as’ı gelir ve her kağıtın üzerinde üç görev vardır. (Görevleri tamamladığında yeni bir as geliyor.) Ed bu görevleri gerçekleştirirken şunu öğrenecektir: Hiç kimse sıradan değildir ve bu ona bir mesajdır.
Lütfen yorumlarınızı bizden esirgemeyin...


Puanlama:


2 yorum:

 1. İki gün de bir kitap bitirmek ne güzel:)) doğrusunu söylemek gerekirse böyle bir kapağı olan kitapla hiç ilgilenmezdim ama konusu gerçekten güzelmiş. Çoğu zaman insanın kitaplarla ilgili tavsiyelere ihtiyacı oluyor:))
  Paylaşım için teşekkürler...
  Sevgiler...

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Yorumunuz için çok teşekkür ederim. Açıkçası kitaptan çekinmemin bir nedeni de kapağıydı ama okuyunca gerçekten çok hoşuma gitti. Üstelik kitabın kapağının fazlaca kabartması olması da beni yine çok etkiledi.

   Sil

Kopyala-Yapıştır yaparak İfade bırakabilirsiniz!
😂😉😊😋😍😘😗😙😚🙂🤗😇🤓🤔😐😑😶🙄😏😯🤐😮😥😣😒😓😔😕🙃😟😞😖🙁😢😭😦😰😳😵😡😠